|
|
|
|
|
|
09 grudnia 2014
„Inicjatywy obywatelskie dla środowiska”. Wzmocnienie działań społeczności lokalnych na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Masz pomysł jak rozwiązać lokalne problemy związane z ochroną środowiska? Interesujesz się przyrodą i chcesz zrealizować w swoim środowisku działania chroniące ją, polepszające jej kondycję w Twoim najbliższym otoczeniu lub podnoszące świadomość lokalnego społeczeństwa na jej temat? Weź udział w konkursie „Inicjatywy obywatelskie dla środowiska” i zdobądź fundusze na realizację swojego pomysłu we współpracy i z pomocą ekipy LTO! Czytaj więcej: O konkursie Wniosek o dofinansowanie Harmonogram rzeczowo-finansowy
|
|
20 października 2014
Program zjazdu LTO już znany...
Zapraszamy do zapoznania się z programem jesiennego zjazdu LTO: PROGRAM ZJAZDU UWAGA: KONIECZNA REZERWACJA W CZĘŚCI WIECZOROWEJ - SZCZEGÓŁY W PROGRAMIE Bardzo serdecznie zapraszamy!
|
|
08 października 2014
Jesienny zjazd LTO już wkrótce!
Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne we współpracy z Roztoczańskim Parkiem Narodowym zapraszają na jesienny zjazd członków i sympatyków LTO, który odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2014 roku w Roztoczańskim Centrum Naukowo-Edukacyjnym w Białym Słupie koło Zwierzyńca. Szczegóły wkrótce. Już teraz można rezerwować (we własnym zakresie) noclegi, chyba że decydujemy się na darmowy nocleg na terenie ośrodka (przydatny własny śpiwór, karimata, materac etc.)
|
|
22 czerwca 2014
VII Międzynarodowe Liczenie Bociana Białego na Lubelszczyźnie w 2014 - Aktualna mapa zajętych gmin
W lipcu 2014 roku odbędzie się liczenie bociana białego na Lubelszczyźnie, które obejmie cenzus wszystkich gniazd w naszym regionie. Do policzenia mamy 187 gmin! Mimimalną powierzchnię dla obserwatora stanowi 1 gmina. Oprócz zaznaczenia na mapie lub w gps lokalizacji gniazda, będziemy zbierać dane na temat umiejscowienia gniazda (słup, drzewo, budynek), efektów lęgów oraz stwierdzonych zagrożeń (transformatory itp.). Przed nami sporo pracy w terenie i przy opracowaniu danych. Dlatego już teraz publikujemy mapę regionu z podziałem administracyjnym. Wraz z napływem deklaracji od obserwatorów, będzie ona na bieżąco aktualizowana.
Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: bociany.lubelskie[at]wp.pl .
Wydarzenie - na naszej stronie na FB, gdzie będziemy na bieżąco Was informować o postępach w akcji.
AKTUALNA MAPA regionu (22-06-2014) objęta liczeniem - wersja duża "ściągnięcia" - POBIERZ
 Mapa regionu objęta liczeniem.
|
|
05 marca 2014
Wiosenny zjazd Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego
Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne zaprasza na Zjazd Członków i Sympatyków LTO w dniu 8 marca (sobota) 2014 r., który odbędzie się na UMCS-ie w Lublinie, przy ul. Akademickiej 19, w Budynku Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, w Sali Audytoryjnej (0131 B) tzw. niski parter.
PROGRAM ZJAZDU 08 marca (sobota)
10.00 - Rozpoczęcie zjazdu - 1. Sprawozdanie z działalności LTO w 2013 roku.
- 2. Akcja "Przyloty" - krótkie podsumowanie dotychczasowych wyników.
- 3. VII Międzynarodowe Liczenie Bociana Białego na Lubelszczyźnie - cele, metodyka, omówienie formularza itp.
- 4. Kartoteka Awifauny Lubelszczyzny - nowe narzędzie w rękach przyrodników do gromadzenia danych na temat ptaków regionu.
Gorąco zapraszamy Zarząd LTO
PROGRAM ZJAZDU format .doc - POBIERZ
|
|
28 stycznia 2014
VII Międzynarodowe Liczenie Bociana Białego na Lubelszczyźnie w 2014 - Komunikat nr.1
W lipcu 2014 roku odbędzie się liczenie bociana białego na Lubelszczyźnie, które obejmie cenzus wszystkich gniazd w naszym regionie. Do policzenia mamy 187 gmin! Mimimalną powierzchnię dla obserwatora stanowi 1 gmina. Oprócz zaznaczenia na mapie lub w gps lokalizacji gniazda, będziemy zbierać dane na temat umiejscowienia gniazda (słup, drzewo, budynek), efektów lęgów oraz stwierdzonych zagrożeń (transformatory itp.). Przed nami sporo pracy w terenie i przy opracowaniu danych. Dlatego już teraz publikujemy mapę regionu z podziałem administracyjnym. Wraz z napływem deklaracji od obserwatorów, będzie ona na bieżąco aktualizowana.
Zgłoszenia porsimy wysyłać na adres: bociany.lubelskie[at]wp.pl .
Poniżej publikujemy mapę regionu z podziałem administracyjnym. Wraz z napływem deklaracji od obserwatorów, będzie ona na bieżąco aktualizowana. W zgłoszeniu prosimy o informację, czy i które gminy obserwator liczył podczas ostatniej inwentaryzacji.
MAPA regionu objęta liczeniem - wersja duża "ściągnięcia" (1,56 MB, *.jpg) - POBIERZ
|
|
09 stycznia 2014
Liczenie łabędzi czarnodziobych w Europie
Mili Obserwatorzy Ptaków - Koleżanki i Koledzy, Zima jaką mamy wpłynęła także na rozmieszczenie łabędzi czarnodziobych w całej Europie. Łabędziarze z Holandii, Wielkiej Brytanii i Niemiec mają ich znacznie mniej, niż można było się spodziewać o tej porze roku. Pytają i nas o liczbę przebywających obecnie u nas łabędzi czarnodziobych. Przypuszczalnie jest ich co najmniej 100 osobników. Mam informacje wcześniejsze tylko z kilku miejsc (Lista M-STO). Bardzo proszę wszystkich Obserwatorów, do których zwracam się z prośbą teraz o przekazanie do mnie informacji o tym gatunku z ostatnich 2-3 tygodni, oraz zamieszczenie mojej prośby na wszystkich możliwych listach ptasich. Moja prośba zbiega się właściwie z Zimowym Liczeniem Ptaków Wodnych koordynowanym przez Włodka Meissnera, które nie obejmuje pól, na których w ciągu dnia często przebywają łabędzie czarnodziobe, krzykliwe oraz coraz częściej nieme. Stąd moja prośba. Dane te uzupełniają się wzajemnie. Mnie interesują szczególnie informacje, z ostatnich trzech tygodni. Oto dane od Kolegów z innych państw: - Wielka Brytania - 1.500
- Belgia - 500
- Francja - ca 100
- Dania - 500
- Niemcy - > 4.000 ?
- Litwa - ?
- Łotwa - ca. 20
- Estonia - podobno brak w Matsalu.
- Oczekują na dane z Polski.
Liczę, że jak dawniej, aktualne informacje o liczebności łabędzi czarnodziobych z podziałem na młode i dorosłe oraz z podaniem lokalizacji i siedliska dotrą do mnie w najbliższych dniach, za co z góry bardzo dziękuję. Otrzymywane od Was dawniej bezpośrednio, czy za pośrednictwem większości Koordynatorów, dane z jesiennej wędrówki łabędzia czarnodziobego będą za miesiąc przedstawione w formie prezentacji mojej ze Staszkiem Czyżem na Piątym Międzynarodowym Sympozjum Łabędziowym w Easton, Maryland, USA. Z serdecznymi pozdrowieniami Maria Wieloch
|
|
04 stycznia 2014
Zimowe liczenia ptaków na Lubelszczyźnie 11-12 stycznia 2014
W dniach 11-12 stycznia 2014 r. (z tolerancją do 19 stycznia) odbędzie się kolejna edycja Zimowego Liczenia Ptaków na Lubelszczyźnie. Podobnie jak w zeszłym roku, nasze lubelskie liczenia są częścią ogólnopolskich liczeń prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska realizowanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska - więcej o Monitoringu Zimujących Ptaków Wodnych. Formularze liczeń są podobne do zeszłorocznych, pobrać je można w zakładce "Programy".
Jak co roku gorąco zachęcamy do udziału w akcji, która jest świetną motywacją do spalenia odłożonych przez święta zapasów tłuszczyku :-) , a przy okazji pozwala uzupełnić liczne już dane o zimowej awifaunie regionu. Osoby, które brały udział w akcji w poprzednich latach i chcą ponownie prowadzić liczenia na kontrolowanych przez siebie odcinkach, jak również osoby chętne do udziału w akcji po raz pierwszy, prosimy o potwierdzanie swojego uczestnictwa na ubiegłoroczny adres mailowy: zimoweliczenia@wp.pl lub bezpośrednio do koordynatorów akcji. Jeżeli ktoś nie będzie mógł zająć się dotychczas liczonymi odcinkami również prosimy o informację - ułatwi nam to sprawne zapełnianie "dziur" (informacje o tzw. wolnych mocach przerobowych również mile widziane ;-) ). Zapytania o uczestnictwo w tegorocznej edycji akcji będę starał się wystosować do wszystkich liczących indywidualnie drogą meilową, ale nie ukrywam że własnowolne zgłaszanie się ułatwi mi pracę.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego i wielu owocnych obserwacji w Nowym Roku. Tomek Bajdak.
Zapraszamy do przesyłania zdjęć z zimowego liczenia - najciekawsze zdjęcia umieścimy na naszej stronie !
|
|
|
|
|
|